למרות שאנו חיים בעידן דיגיטלי ומבצעים המון פעולות דרך המחשב, עדיין כיום נכתבים בישראל למעשה מדובר במעל מאות אלפי צ'קים מדי חודש בסך של כטריליון ₪ בשנה, על ידי עסקים ואנשים פרטיים. מעבר לכך, רבים אינם יודעים זאת, אבל אלפי צ'קים חוזרים מדי יום, ואם נדייק, כ- 1 מתוך 3 צ'קים חוזר, הן כתוצאה מחוסר כיסוי והן מסיבות טכניות הנובעות מכתיבה לא נכונה של הצ'ק. כתיבת צ'ק לא תהליך מסובך, ואנחנו כאן כדי לסייע.

לא להשאיר שדות ריקים

השארת שדות ריקים זו לא פעולה נדירה אומנם, אך זו בהחלט טעות חמורה. כך למשל אם השארתם את שם המוטב ריק, יהיה אפשר למלא את השדה בשמו של מישהו אחר, וזאת גם אם כתוב על הצק "למוטב בלבד". גם אם לא מילאתם את הסכום, אתם מסתכנים, מכיוון שמי שמחזיק בצ'ק יכול למלא בשדה הזה סכום גבוה יותר מכפי שסיכם אתכם, לכן הקפידו למלא את הסכום גם במילים וגם במספרים.

כתיבת צ'ק שאי אפשר להעביר לגורם שלישי

במידה ואינכם מעוניינים שהשיק יועבר לגורם שלישי, עליכם לוודא שלא ניתן יהיה לעשות זאת בשום אופן. לשם כך עליכם לכתוב בצדה השמאלי העליון של ההמחאה את צמד המילים "למוטב בלבד", "לנפרע בלבד" או "לא סחיר". כמו כן עומדת לרשותכם האפשרות לבקש מהבנק להדפיס לכם צ'קים שכבר כוללים את התוספת הזו. מילים אלו מגבילות את מקבל הצ'ק ומונעות ממנו להעביר אותו הלאה.

כתיבת המילה בלבד בשורת הסכום במילים

אם תרצו להבטיח שאף אחד לא יוכל לשנות את הסכום שכתבתם, עליכם לסמן קווים אלכסוניים בשדה של הסכום במספרים, לפני ואחרי הסכום שכתבתם. כמו כן בשדה שמתאר את הסכום במילים כתבו בסוף את המילה "בלבד" כך שלא ניתן יהיה להוסיף שום דבר לאחר מכן. כמו כן התחילו לכתוב את הסכום במילים בצורה כזו שלא יהיה אפשר להוסיף מילים גם לפני כן.

למה חשוב לדעת איך כותבים צ'קים?

חשוב לכתוב צ'קים בצורה נכונה על מנת שיכובדו ולא יחזרו. כאשר הבנק אינו מכבד את ההמחאה שלכם נגרמת אי נעימות לכם ולמקבל הצ'ק, גם אם הסיבה טכנית וניתן לתקן אותה בקלות. תשימו לב להבדלים בתמונה של כתיבת צ'ק דוגמא על מנת שלא תטעו בשדות החשובים.

האם ניתן לתקן טעויות בצ'קים?

גם אם עליכם לבצע תיקון בצ'ק שכתבתם, עליכם לוודא שעשיתם זאת נכון, כדי שהבנק יכבד את הצ'ק שתוקן. בין אם טעיתם בשם המוטב, בסכום, או בתאריך, תוכלו לתקן זאת, אך עליכם להקפיד לבצע את התיקון בצורה ברורה ולחתום על יד התיקון שביצעתם. באופן כללי, רגע לפני שאתם מוסרים את הצ'ק, כדאי מאוד לבדוק אותו, לשים לב שמילאתם את כל השדות ולוודא שלא ביצעתם שום טעות, גם אם אתם ממהרים, כדי להבטיח שהטעות הזאת לא תעלה לכם ביוקר בעתיד. אנחנו עוסקים גם בניכיון שיקים מסחריים , ייעוץ עסקי ושירותים פיננסיים נוספים, אל תהססו להתייעץ איתנו בכל נושא! האפשרות לתיקון שיקים שעליהם ההערה "בשיק זה אין לבצע שינוי לאחר שנכתב, למעט שינוי תאריך או סכום" הינה מוגבלת כאמור. יש לוודא האם קיימת ההערה הנ"ל לפני ביצוע תיקון על גבי השיק.