ניכיון שיקים

 
בישראל נפתחים אלפי עסקים חדשים מדי שנה, אך לצערנו חלק לא מבוטל מאותם עסקים לא ישרוד ובתוך כשנתיים יסגור את שעריו. הסיבות לכך יכולות להיות רבות, ביניהן אסטרטגיית מיתוג ושיווק לא נכונה של העסק, התייחסות לא נכונה למצב השוק ואחרות, אך הסיבה העיקרית היא בעיה בתזרים המזומנים. זה יכול להיות עסק שמתנהל מצוין ועושה את כל הדברים "לפי הספר", אך התשלומים שהוא מקבל דחויים כמו שיקים של שוטף +, מה שלא מתקזז עם ההוצאות שחלקן מידיות. התוצאה תהיה תזרים מזומנים שלילי, והוצאות רבות ללא הכנסות שמכסות אותן. אחד הפתרונות הטובים ביותר הינו ניכיון שיקים.
 

מהו ניכיון שיקים?

 
ניכיון שיקים הוא הפקדה של שיק דחוי – שיק שיום הפירעון שלו יכול להיות עוד חודש, חודשיים ויותר מזה, וקבלה של הכסף במזומן לאחר ניכוי של העמלה על הפעולה. פעולה כזו יכולה לתרום ליצירת שקט בעסק, הפיכת תזרים המזומנים למאוזן או חיובי וכשיש כסף בחשבון העסק ניתן להתנהל מול ספקים בצורה נכונה יותר, מתן תשלום מזומן וקבלת הנחות. עד לפני שנים אחדות היה מקובל שרק הבנקים היו מבצעים ניכיון שיקים ולא הייתה שום אפשרות אחרת להקדים את פירעון השיק (או יותר נכון פירעון שרובו בשל העמלה) אך היום יש חברות פרטיות שעושות את זה, חברות שמערימות פחות קשיים מאשר הבנקים.
 
חשוב לציין! המונח "ניכיון שיקים בחברות פרטיות" עלול להעלות מיד שליליות, וזאת טעות נפוצה. פעולת ניכיון שיקים בחברות פרטיות היא פעולה לגיטימית -למידע נוסף ניתן לראות ב- חוקים ותקנות , במידה כמובן שלחברה המנכה, יש תעודות והיא מוכרת על ידי המדינה.
 

למה לא לבצע ניכיון שיקים בבנק?

 
הבנקים עשויים להערים לא מעט קשיים בהתאם לנהלים של כל אחד מהם והעמלות בהם גבוהות הרבה יותר. הנה כמה מאפיינים של פעילות הבנקים במקרים כאלו:

  • הבנקים מקבלים שיקים שמועד פירעונם הוא עד חצי שנה, וברוב המקרים לא יתקבלו בבנק.
  • הורדה מידית של כל הריבית – שלא כמו בהלוואה בה הריבית יורדת בהתאם לתקופה שנשארה, בניכיון שיקים הריבית יורדת כולה מידית. כך לדוגמה, אם הריבית על ניכיון שיקים היא 5% והשיק על סך 50,000 ₪, בזמן ההפקדה שלו אחוז הריבית ינוכה, ומקבל הכסף יראה בחשבונו רק סכום של 47,500 ₪.
  • עמלות נוספות – הבנק לוקח עמלות נוספות בנוסף לעמלת הריבית על הפקדת השיק, עמלות כמו עמלת אשראי שמיועדת ספציפית לניכיון שיקים, עמלת הפקדת שיק דחוי וכדומה.
  • שיעבוד חלק מהסכום – ישנם בנקים אשר משעבדים חלק ניכר מהסכום (30%-50%) ומה שמשועבד יועבר רק ביום הפירעון עצמו.
  • בדיקות קפדניות – הבנקים מבצעים בדיקות קפדניות בנוגע להתנהלות של מי שמסר את השיק ומבקשים את הסכמתו.

ניכיון שיקים בחברה פרטית, המאושרת על ידי המדינה, יחסוך חלק ניכר מהעמלות הללו כמו גם טרטורים ובדיקות מתישות מצד הבנקים.
 

איך מנכים בבטחה?

 
יש לבצע בדיקת שיקים בכדי שהניכיון יהיה בטוח:

  • מקפידים שהשיק יהיה סחיר (לא יהיה "למוטב בלבד"), כך שיאפשר לכל אחד – ובמקרה הזה החברה המנכה – לנכות.
  • לוודא שפרטי השיק מולאו כראוי ושהשיק אינו פגום (זהות בין מילים לספרות, חתימה ליד תיקונים וכדומה)
  • הסכמה של החתום על השיק לסחירות שלו, כמו גם למסירת אינפורמציה לגבי התנהלות חשבונו.

ניכיון שיקים יכול אם כן, להיות פתרון מצוין עבור עסקים רבים ולהכריע בין תזרים מזומנים שלילי שמדרדר את העסק, לבין תזרים מזומנים חיובי המאפשר לעסק לצמוח ולהתפתח.
 
 
דוגמא לצ'יק תקין לניכיון
 
דוגמא לשיק תקין לניכיון
 
 
 
דוגמא לצ'יק לא תקין לניכיון
 
דוגמא לשיק לא תקין לניכיון